Оснивач Факултета је Република Србија. У циљу побољшања квалитета и унапређења здравствене заштите становништва, Скупштина САП Косова и Метохије 17. јуна 1969. године доноси Закон о оснивању Медицинског факултета у Приштини (“Службени лист САПК”, бр. 20/69) у оквиру Универзитета у Приштини.
Први дан рада Факултета је обележен 4. децембра исте године, када су одржана прва предавања у просторијама Филозофског факултета у Приштини. Факултет је основан као образовно-васпитна и научна организација удруженог рада која припрема високе стручне кадрове, организује и спроводи научна достигнућа и обавља здравствену делатност у складу са високим националним и међународним стандардима.
Од 7. новембра 1973. године Медицински факултет проширује своју делатност и у области здравствене заштите, припајањем Опште болнице у Приштини, и као такав је регистрован код Окружног привредног суда у Приштини, под Fi. be. 461/74, као организација удруженог рада са ограниченом солидарном одговорношћу и посебног друштвеног значаја.
Године 1975. у оквиру Медицинског факултета отвара се и Стоматолошки одсек. Медицински факултет у Приштини усклађивао је свој рад и организацију са законским прописима Републике Србије којим се регулише делатност високог образовања, научно-истраживачки рад и здравствена делатност.
Медицински факултет у Приштини регистрован је као високошколска установа чији је оснивач Република Србија у саставу Универзитета у Приштини.
За време 40 година постојања, на Медицинском факултету студирало је преко 10.000 студената, а тренутно студира око 1.300 студената.
После агресије НАТО-а, Медицински факултет у Приштини поделио је судбину свог народа и напустио простор Косова и Метохије.
Факултет је од јуна 1999. године привремено био измештен из свог седишта у Приштини у Крушевац. Од 01. септембра 2002. године Медицински факултет у Приштини се вратио на простор Косова и Метохије и за привремено седиште одређена је Косовска Митровица.
На Факултету се организује и Континуирана медицинска едукација која обухвата едукативних семинаре, курсеве и друге програме едукације за медицинске раднике. Наставу на семинарима континуиране едукације изводе наставници и сарадници нашег факултета, осталих Медицинских факултета у замљи, истакнути стручњаци здравствених установа и визитинг професори из иностранства.
Медицински факултет у Приштини – Косовска Митровица обавља и научно-истраживачку делатност преко својих Института и учешћем у научно-истраживачким пројектима Министарства науке Републике Србије. Министарство науке и заштите животне средине је одобрило финансирање 14 научних пројеката и један међународни пројекат. На овим и другим пројектима ангажована су истраживачи са Медицинског факултета у Приштини и других Медицинских факултета Републике Србије.
Да би Медицински факултет у Приштини – Косовска Митровица допринео квалитетном и ефикасном образовању доктора медицине, доктора стоматологије и организатора здравствене неге, факултет је успоставио сарадњу са свим државним факултетима Републике Србије и члан је Заједнице факултета медицинских наука Србије. У циљу даљег унапређења свих видова и нивоа високошколског образовања и научно истраживачког рада у области медицинских наука, факултет остварује сарадњу са медицинским факултетима у окружењу- Медицинским факултетом у Подгорици, Медицинскиом факултетом у Бањој Луци и Медицинским факултетом у Фочи као и са факултетима медицинских наука у иностранству.
Наставници и сарадници обављају здравствену, научно-истраживачку и едукативну делатност у наставним базама Факултета, а то су: Клиничко-болнички центар Приштина са седиштем у Грачаници, Здравствени центар у Косовској Митровици, Завод за јавно здравље Приштина у Косовској Митровици, Дом здравља у Звечану и Војно-медицинска академија у Београду.
Медицински факултет у Приштини – Косовска Митровица остварује сарадњу и са културним, спортским и привредним организацијама и установама које су заинтересоване за сарадњу у оквиру заједничких пројеката и пружања услуга из области делатности.
На Медицинском факултету у Приштини – Косовска Митровица од јуна 1999. године – измештања дипломирало је 822 студената. Звање магистра наука стекло је 85 кандидата. Звање доктора наука стекло је 40 кандидата. Здравствену специјализацију стекло је 185 кандидата.
Медицински факултет у Приштини – Косовска Митровица добио је одлуку о акредитације четири студијска програма од стрне Националног савета – Акредитационе комисије Министарства просвете Републике Србије:
- Интегрисане академске студије медицине у трајању од 6 година, чијим се завршетком стиче 360 ЕСПБ бодова;
- Интегрисане академске студије стоматологије у трајању од 5 година, чијим се завршетком стиче 300 ЕСПБ бодова;
- Основне академске студије здравствене неге у трајању од 4 године, чијим се завршетком стиче 240 ЕСПБ бодова;
- Докторске академске студије у трајању од најмање 3 године, чијим се завршетком стиче 180 ЕСПБ бодова.
Факултет је високошколска установа са својством правног лица у саставу Универзитета у Приштини која организује и изводи академске и струковне студијске програме, научно истраживачки и здравствени рад, континуирану медицинску едукацију и издавачку делатност у образовно-научном пољу медицинских наука.
Оснивач Факултета је Република Србија.
Факултет као високошколска установа, обавља делатност високог образовања, научноистраживачку и здравствену делатност. Високообразовни студијски програми Факултета се обављају у оквиру поља медицинских наука.
Факултет може да самостално или у сарадњи са другим високошколским установама обавља студијске програме и у другим пољима. У оквиру својих делатности Факултет може да обавља и друге послове у складу са законским прописима који регулишу одговарајуће делатности.Организацијом рада Факултет обезбеђује се остваривање делатности и неометано и квалитетно остваривање студијских програма.
Све делатности Факултета, као и рад свих служби, подлежу систему праћења, обезбеђивања, унапређења и развоја квалитета и систему провере квалитета у складу са Законом и Статутом Универзитета.
Сви наставници, сарадници и студенти Факултета и запослени на Факултету су дужни да активно и у доброј вери сарађују при остваривању мера којима се обезбеђују контрола, праћење и унапређивање квалитета наставе и рада на Факултету.
Наставно-научно веће бира Комисију за праћење, обезбеђивање, унапређење и развој квалитета, радом Комисије руководи продекан кога одреди декан.
На Медицинском факултету у Приштини – Косовска Митровица изводе се студијски програми:
- Интегрисане академске студије медицине у трајању од 6 година, чијим се завршетком стиче 360 ЕСПБ бодова;
- Интегрисане академске студије стоматологије у трајању од 5 година, чијим се завршетком стиче 300 ЕСПБ бодова;
- Основне академске студије здравствене неге у трајању од 4 године, чијим се завршетком стиче 240 ЕСПБ бодова;
- Специјалистичке струковне студије у трајању од најмање годину дана, чијим се завршетком стиче 60 ЕСПБ бодова;
- Специјалистичке академске студије у трајању од најмање годину дана, чијим се завршетком стиче 60 ЕСПБ бодова;
- Докторске академске студије у трајању од најмање 3 године, чијим се завршетком стиче 180 ЕСПБ бодова;
- Здравствене специјалистичке студије (специјалистичке студије у складу са Законом о здравственој заштити).
ВИЗИЈА
Медицински факултет као део Универзитета у Приштини развија научну мисао кроз истраживање, образовање студената опште медицине, стоматологије и других студената струковних студија на теритрорији Аутономне Покрајине Косово и Метохија. Медицински факултет Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици своју образовну мисију и улогу остварује више од 50 година. Медицински факултет је део заједнице медицинских факултета Србије преко које унапређује своју просветну и здравствену делатност. Наша визија је да останемо регионални лидер у истраживању и образовању из области медицинских наука. Пратећи највише европске стандарде високог образовања, пружајући што бољу праксу и услове образовања желимо да одржимо статус реномиране иституције која својим студентима улива поверење, наставићемо да још успешније обављамо своју важну друштвену и едукативну функцију.
МИСИЈА
Мисија Факултета је образовање врхунских стручњака у области медицине који ће савесено и одговрно лечити наше грађане и пружати знање будућим студентима. Студијски програми које изводи наш Факултет стално се осавремењују и прилагођавају потребама развијеног друштва.Факултет сарађује са сличним установама у земљи и иностранству, како би омогућио размену идеја и допринео унапређењу образовне и научне делатности. Развојем сопствене издавачке делатности факултет обезбеђује уџбеничку литературу за све студенте, кроз издавање научних часописа и чини што доступнијом научну и стручну медицинску литературу. Крајњи циљ свих делатности Факултета јесте стварање квалитетних стручњака и научника у области медицинских наука који су усвојили највише етичке и професионалне стандарде.
Р.Б. | Назив институције | Место |
1. | Клиничко-болнички цетар Приштина – Грачаница | Грачаница |
2. | Клиничко-болнички центар Косовска Митровица | Косовска Митровица |
3. | Клиника за психијатријске болести “Др Лаза Лазаревић” | Београд |
4. | Завод за јавно здравље Приштина – Косовска Митровица | Косовска Митровица |
ГОДИНА | ДЕКАН | ПРОДЕКАНИ |
1968 – 1973 | Доц. др Осман Имами
| Доц. др Изедин Османи |
1973 – 1975 | Доц. др Муса А. Хаџиу | Доц. др Газменд Шаћири Доц. др Светомир Стожинић Доц. др Таљат Паласка |
1975 – 1977 | Проф. др Изедин Османи | Доц. др Мухедин Салихамидзић Проф. др Велибор Морачић Доц. др Имер Коћинај |
1977 – 1979 | Проф. др Газменд Шаћири | Доц. др Имер Коћинај Доц. др Стеван Баљошевић |
1979 – 1981 | Проф. др Таљат Паласка | Проф. др Хисен Укмата Доц. др Душан Булајић Доц. др Скендер Карахода |
1981 – 1983 | Проф. др Мехмет Беграца | Доц. др Фадиљ Батали Доц. др Андрија Томановић Доц. др Скендер Карахода |
1983 – 1985 | Проф. др Бозидар Чолаковић | Проф. др Нехат Кисери Проф. др Мухарем Кутловци Проф. др Мухарем Гаси |
1985 – 1987 | Проф. др Мухарем Гаси | Проф. др Нехат Кисери Доц. др Војислав Трајковић Проф. др Хашим Маљоку |
1987 – 1989 | Проф. др Имер Коћинај | Проф. др Мухарем Кутловци Доц. др Војислав Трајковић Проф. др Аљуш А. Гаси |
1989 – 1990 | Проф. др Аљуш А. Гаси | Проф. др Андрија Томановић Проф. др Зеф Ђони Доц. др Џевдет Реџепагић |
1990 – 1997 | Проф. др Томислав Ђокић | Проф. др Милован Кнежевић Проф. др Александар Кујунџић |
1997 – 1998 | Проф. др Веселин Трајковић | Проф. др Драгица Радовић Доц. др Стојан Секулић |
1998 – 1999 | Проф. др Драгица Радовић | Проф. др Стојан Секулић Проф. др Милан Живковић |
1999 – 2004 | Проф. др Милован Кнежевић | Проф. др Вукашин Андрић Проф. др Мирјана Мирић |
2004 – 2007 | Проф. др Здравко Витошевић | Проф. др Савица Реџепагић Проф. др Славиша Станишић Проф. др Звездан Милановић |
2007 – 2012 | Проф. др Небојша Митић | Проф. др Радослав Митић Проф. др Славиша Совтић Доц. др Бранко Михаиловић |
2012 – | Проф. др Раде Грбић | Проф. др Звездан Милановић Проф. др Драгица Одаловић Доц. др Анкица Митић Доц. др Александар Ћорац |