Osnivač Fakulteta je Republika Srbija. U cilju poboljšanja kvaliteta i unapređenja zdravstvene zaštite stanovništva, Skupština SAP Kosova i Metohije 17. juna 1969. godine donosi Zakon o osnivanju Medicinskog fakulteta u Prištini (“Službeni list SAPK”, br. 20/69) u okviru Univerziteta u Prištini.

Prvi dan rada Fakulteta je obeležen 4. decembra iste godine, kada su održana prva predavanja u prostorijama Filozofskog fakulteta u Prištini. Fakultet je osnovan kao obrazovno-vaspitna i naučna organizacija udruženog rada koja priprema visoke stručne kadrove, organizuje i sprovodi naučna dostignuća i obavlja zdravstvenu delatnost u skladu sa visokim nacionalnim i međunarodnim standardima.

Od 7. novembra 1973. godine Medicinski fakultet proširuje svoju delatnost i u oblasti zdravstvene zaštite, pripajanjem Opšte bolnice u Prištini, i kao takav je registrovan kod Okružnog privrednog suda u Prištini, pod Fi. be. 461/74, kao organizacija udruženog rada sa ograničenom solidarnom odgovornošću i posebnog društvenog značaja.

Godine 1975. u okviru Medicinskog fakulteta otvara se i Stomatološki odsek. Medicinski fakultet u Prištini usklađivao je svoj rad i organizaciju sa zakonskim propisima Republike Srbije kojim se reguliše delatnost visokog obrazovanja, naučno-istraživački rad i zdravstvena delatnost.

Medicinski fakultet u Prištini registrovan je kao visokoškolska ustanova čiji je osnivač Republika Srbija u sastavu Univerziteta u Prištini.

Za vreme 40 godina postojanja, na Medicinskom fakultetu studiralo je preko 10.000 studenata, a trenutno studira oko 1.300 studenata.

Posle agresije NATO-a, Medicinski fakultet u Prištini podelio je sudbinu svog naroda i napustio prostor Kosova i Metohije.

Fakultet je od juna 1999. godine privremeno bio izmešten iz svog sedišta u Prištini u Kruševac. Od 01. septembra 2002. godine Medicinski fakultet u Prištini se vratio na prostor Kosova i Metohije i za privremeno sedište određena je Kosovska Mitrovica.

Na Fakultetu se organizuje i Kontinuirana medicinska edukacija koja obuhvata edukativnih seminare, kurseve i druge programe edukacije za medicinske radnike. Nastavu na seminarima kontinuirane edukacije izvode nastavnici i saradnici našeg fakulteta, ostalih Medicinskih fakulteta u zamlji, istaknuti stručnjaci zdravstvenih ustanova i viziting profesori iz inostranstva.

Medicinski fakultet u Prištini – Kosovska Mitrovica obavlja i naučno-istraživačku delatnost preko svojih Instituta i učešćem u naučno-istraživačkim projektima Ministarstva nauke Republike Srbije. Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine je odobrilo finansiranje 14 naučnih projekata i jedan međunarodni projekat. Na ovim i drugim projektima angažovana su istraživači sa Medicinskog fakulteta u Prištini i drugih Medicinskih fakulteta Republike Srbije.

Da bi Medicinski fakultet u Prištini – Kosovska Mitrovica doprineo kvalitetnom i efikasnom obrazovanju doktora medicine, doktora stomatologije i organizatora zdravstvene nege, fakultet je uspostavio saradnju sa svim državnim fakultetima Republike Srbije i član je Zajednice fakulteta medicinskih nauka Srbije. U cilju daljeg unapređenja svih vidova i nivoa visokoškolskog obrazovanja i naučno istraživačkog rada u oblasti medicinskih nauka, fakultet ostvaruje saradnju sa medicinskim fakultetima u okruženju- Medicinskim fakultetom u Podgorici, Medicinskiom fakultetom u Banjoj Luci i Medicinskim fakultetom u Foči kao i sa fakultetima medicinskih nauka u inostranstvu.

Nastavnici i saradnici obavljaju zdravstvenu, naučno-istraživačku i edukativnu delatnost u nastavnim bazama Fakulteta, a to su: Kliničko-bolnički centar Priština sa sedištem u Gračanici, Zdravstveni centar u Kosovskoj Mitrovici, Zavod za javno zdravlje Priština u Kosovskoj Mitrovici, Dom zdravlja u Zvečanu i Vojno-medicinska akademija u Beogradu.

Medicinski fakultet u Prištini – Kosovska Mitrovica ostvaruje saradnju i sa kulturnim, sportskim i privrednim organizacijama i ustanovama koje su zainteresovane za saradnju u okviru zajedničkih projekata i pružanja usluga iz oblasti delatnosti.

Na Medicinskom fakultetu u Prištini – Kosovska Mitrovica od juna 1999. godine – izmeštanja diplomiralo je 822 studenata. Zvanje magistra nauka steklo je 85 kandidata. Zvanje doktora nauka steklo je 40 kandidata. Zdravstvenu specijalizaciju steklo je 185 kandidata.

Medicinski fakultet u Prištini – Kosovska Mitrovica dobio je odluku o akreditacije četiri studijska programa od strne Nacionalnog saveta – Akreditacione komisije Ministarstva prosvete Republike Srbije:

  • Integrisane akademske studije medicine u trajanju od 6 godina, čijim se završetkom stiče 360 ESPB bodova;
  • Integrisane akademske studije stomatologije u trajanju od 5 godina, čijim se završetkom stiče 300 ESPB bodova;
  • Osnovne akademske studije zdravstvene nege u trajanju od 4 godine, čijim se završetkom stiče 240 ESPB bodova;
  • Doktorske akademske studije u trajanju od najmanje 3 godine, čijim se završetkom stiče 180 ESPB bodova.

Fakultet je visokoškolska ustanova sa svojstvom pravnog lica u sastavu Univerziteta u Prištini koja organizuje i izvodi akademske i strukovne studijske programe, naučno istraživački i zdravstveni rad, kontinuiranu medicinsku edukaciju i izdavačku delatnost u obrazovno-naučnom polju medicinskih nauka.

Osnivač Fakulteta je Republika Srbija.

Fakultet kao visokoškolska ustanova, obavlja delatnost visokog obrazovanja, naučnoistraživačku i zdravstvenu delatnost. Visokoobrazovni studijski programi Fakulteta se obavljaju u okviru polja medicinskih nauka.

Fakultet može da samostalno ili u saradnji sa drugim visokoškolskim ustanovama obavlja studijske programe i u drugim poljima. U okviru svojih delatnosti Fakultet može da obavlja i druge poslove u skladu sa zakonskim propisima koji regulišu odgovarajuće delatnosti.Organizacijom rada Fakultet obezbeđuje se ostvarivanje delatnosti i neometano i kvalitetno ostvarivanje studijskih programa.

Sve delatnosti Fakulteta, kao i rad svih službi, podležu sistemu praćenja, obezbeđivanja, unapređenja i razvoja kvaliteta i sistemu provere kvaliteta u skladu sa Zakonom i Statutom Univerziteta.

Svi nastavnici, saradnici i studenti Fakulteta i zaposleni na Fakultetu su dužni da aktivno i u dobroj veri sarađuju pri ostvarivanju mera kojima se obezbeđuju kontrola, praćenje i unapređivanje kvaliteta nastave i rada na Fakultetu.
Nastavno-naučno veće bira Komisiju za praćenje, obezbeđivanje, unapređenje i razvoj kvaliteta, radom Komisije rukovodi prodekan koga odredi dekan.

Na Medicinskom fakultetu u Prištini – Kosovska Mitrovica izvode se studijski programi:

  • Integrisane akademske studije medicine u trajanju od 6 godina, čijim se završetkom stiče 360 ESPB bodova;
  • Integrisane akademske studije stomatologije u trajanju od 5 godina, čijim se završetkom stiče 300 ESPB bodova;
  • Osnovne akademske studije zdravstvene nege u trajanju od 4 godine, čijim se završetkom stiče 240 ESPB bodova;
  • Specijalističke strukovne studije u trajanju od najmanje godinu dana, čijim se završetkom stiče 60 ESPB bodova;
  • Specijalističke akademske studije u trajanju od najmanje godinu dana, čijim se završetkom stiče 60 ESPB bodova;
  • Doktorske akademske studije u trajanju od najmanje 3 godine, čijim se završetkom stiče 180 ESPB bodova;
  • Zdravstvene specijalističke studije (specijalističke studije u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti).

VIZIJA

Medicinski fakultet kao deo Univerziteta u Prištini razvija naučnu misao kroz istraživanje, obrazovanje studenata opšte medicine, stomatologije i drugih studenata strukovnih  studija   na teritroriji Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija. Medicinski fakultet Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici svoju obrazovnu misiju i ulogu ostvaruje više od 50 godina. Medicinski fakultet je deo zajednice medicinskih fakulteta Srbije preko koje unapređuje svoju prosvetnu i zdravstvenu delatnost. Naša vizija je da ostanemo regionalni lider u istraživanju i obrazovanju iz oblasti medicinskih nauka. Prateći najviše evropske standarde visokog obrazovanja, pružajući što bolju praksu i uslove obrazovanja želimo da održimo status  renomirane istitucije koja svojim studentima uliva poverenje, nastavićemo da još uspešnije obavljamo svoju važnu društvenu i edukativnu funkciju.

MISIJA

Misija Fakulteta je obrazovanje vrhunskih stručnjaka u oblasti medicine koji će saveseno i odgovrno lečiti naše građane i pružati znanje budućim studentima. Studijski programi koje izvodi naš Fakultet stalno se osavremenjuju i prilagođavaju potrebama razvijenog društva.Fakultet sarađuje sa sličnim ustanovama u zemlji i inostranstvu, kako bi omogućio razmenu ideja i doprineo unapređenju obrazovne i naučne delatnosti. Razvojem sopstvene izdavačke delatnosti fakultet obezbeđuje udžbeničku literaturu za sve studente, kroz izdavanje naučnih časopisa  i čini što dostupnijom naučnu i stručnu medicinsku literaturu. Krajnji cilj svih delatnosti Fakulteta jeste stvaranje kvalitetnih stručnjaka i naučnika u oblasti medicinskih nauka koji su usvojili najviše  etičke i profesionalne standarde.

R.B.Naziv institucijeMesto
1.Kliničko-bolnički cetar Priština – GračanicaGračanica
2.Kliničko-bolnički centar Kosovska MitrovicaKosovska Mitrovica
3.Klinika za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević”Beograd
4.Zavod za javno zdravlje Priština – Kosovska MitrovicaKosovska Mitrovica

GODINA DEKAN PRODEKANI
1968 – 1973 

Doc. dr Osman Imami

 

Doc. dr Izedin Osmani
1973 – 1975Doc. dr Musa A. HadžiuDoc. dr Gazmend Šaćiri
Doc. dr Svetomir Stožinić
Doc. dr Taljat Palaska
1975 – 1977Prof. dr Izedin OsmaniDoc. dr Muhedin Salihamidzić
Prof. dr Velibor Moračić
Doc. dr Imer Koćinaj
1977 – 1979Prof. dr Gazmend ŠaćiriDoc. dr Imer Koćinaj
Doc. dr Stevan Baljošević
1979 – 1981Prof. dr Taljat PalaskaProf. dr Hisen Ukmata
Doc. dr Dušan Bulajić
Doc. dr Skender Karahoda
1981 – 1983Prof. dr Mehmet BegracaDoc. dr Fadilj Batali
Doc. dr Andrija Tomanović
Doc. dr Skender Karahoda
1983 – 1985Prof. dr Bozidar ČolakovićProf. dr Nehat Kiseri
Prof. dr Muharem Kutlovci
Prof. dr Muharem Gasi
1985 – 1987Prof. dr Muharem GasiProf. dr Nehat Kiseri
Doc. dr Vojislav Trajković
Prof. dr Hašim Maljoku
1987 – 1989Prof. dr Imer KoćinajProf. dr Muharem Kutlovci
Doc. dr Vojislav Trajković
Prof. dr Aljuš A. Gasi
1989 – 1990Prof. dr Aljuš A. GasiProf. dr Andrija Tomanović
Prof. dr Zef Đoni
Doc. dr Dževdet Redžepagić
1990 – 1997Prof. dr Tomislav ĐokićProf. dr Milovan Knežević
Prof. dr Aleksandar Kujundžić
1997 – 1998Prof. dr Veselin TrajkovićProf. dr Dragica Radović
Doc. dr Stojan Sekulić
1998 – 1999Prof. dr Dragica RadovićProf. dr Stojan Sekulić
Prof. dr Milan Živković
1999 – 2004Prof. dr Milovan KneževićProf. dr Vukašin Andrić
Prof. dr Mirjana Mirić
2004 – 2007Prof. dr Zdravko VitoševićProf. dr Savica Redžepagić
Prof. dr Slaviša Stanišić
Prof. dr Zvezdan Milanović
2007 – 2012Prof. dr Nebojša MitićProf. dr Radoslav Mitić
Prof. dr Slaviša Sovtić
Doc. dr Branko Mihailović
2012 –Prof. dr Rade GrbićProf. dr Zvezdan Milanović
Prof. dr Dragica Odalović
Doc. dr Ankica Mitić
Doc. dr Aleksandar Ćorac