U okviru delatnosti Medicinskog fakulteta u Prištini značajno mesto zauzima kontinuirana priprema i realizacija naučno-istraživačkog rada i naučno-istraživačkih projekata.
Sadržaj, organizacija i rezultati naučno-istraživačkog rada su u potpunosti u skladu sa ciljevima, kadrovima i opremom Fakulteta, standardima visokog obrazovanja i naučno-istraživačkog rada, kao i nacionalnim i evropskim ciljevima visokog obrazovanja i naučno-istraživačkog rada.
Sveobuhvatno, stručno i sistemsko praćenje i ocenjivanje naučno-istraživačkog rada u svim segmentima obavlja se po utvrđenim postupcima i kriterijumima za ovu oblast, a znanja i rezultati koji proizilaze iz naučno-istraživačkog rada primenjuju se u nastavnom procesu i drugim društvenim i privrednim delatnostima.
Nastavnici i saradnici Fakulteta učestvuju u eksperimentalnim i kliničkim istraživanjima u naučno obrazovnom polju medicinskih nauka. Razvoj i unapređenje naučnoistraživačkog rada baziraju se na strateškim ciljevima koji vode jačavanju postojećih i razvijanju novih pravaca svih vrsta istraživanja; razvoju istraživačke infrastrukture; boljoj finansijskoj podršci naučno-istraživačkim projektima nastavnika i saradnika Medicinskog fakulteta; edukacijiji nastavnika i saradnika i podršci izradi završnih radova i doktorskih teza.
U cilju unapređenja naučno-istraživačkog rada i realizacije postavljenih ciljeva Fakultet će u narednom periodu posvetiti posebnu pažnju nabavci potrebne opreme, osposobljavanju neophodnog prostora i adekvatnoj edukaciji kadrova.
prof. dr Aleksandar Pavlović, upravnik (medicinske nauke) | sasaaleksandarpavlovic@gmail. |
van. prof. dr Amila Vujačić, upravnik (stomatološke nauke) | amilavujacic@gmail.com |
prof. dr Nataša Katanić, član | katanicn@gmail.com |
prof. dr Goran Videnović, član | goranvidenovic@gmail.com |
prof. dr Zlatibor Anđelković, član | zlatibor64@gmail.com |
prof. dr Tatjana Filipović, član | milan.filipovic@sbb.rs |
prof. dr Slađana Trpković, član | trpks@hotmail.com |
doc. dr Aleksandra Ilić, član | sanjastolic@yahoo.com |
Centar za Naučno – istraživački rad, Medicinski fakultet Priština sa sedištem u severnom delu Kosovske Mitrovice, ul Anri Dinana bb. K. Mitrovica
Prostorije Centra za NIR se nalaze u bolničkom krugu Zdravstvenog Centra K. Mitrovica – u zgradi Pedijatrijske klinike na III spratu.
E-mail: centar.nir@med.pr.ac.rs
Učešće nastavnika i saradnika Medicinskog fakulteta u Prištini na domaćim i međunarodnim skupovima u toku 2014. godine.
Učešće na kongresima
Zahtevi za pokrivanje dela troškova boravka nastavnika i saradnika na kongresima, seminarima i skupovima u zemlji i inostranstvu.
Obrasce za podnošenje zahteva za pokrivanje dela troškova boravka nastavnika i saradnika na kongresima, seminarima i skupovima u zemlji i inostranstvu možete dobiti OVDE ili u prostorijama Centra za NIR.
Popunjeni obrazac predati u štampanoj formi u Centar za NIR Medicinskog fakulteta.
Odluku o finansiranje dela troškova boravka nastavnika i saradnika na kongresima, seminarima i skupovima u zemlji i inostranstvu donosi Stručni odbor Centra za NIR i prosleđuje je Dekanu Medicinskog fakulteta.
Visinu sredstava za materijalne troškove utvrđuje Dekan Medicinskog fakulteta u skladu sa odlukom Centra za NIR i raspoloživim finansijskim sredstvima.
Jedna od značajnih aktivnosti u okviru delatnosti Centra za NIR je i kontinuirana priprema i realizacija naučno-istraživačkih projekata.
- Pravo učešća na projektima imaju svi nastavnici i saradnici Medicinskog fakulteta u Prištini sa uključivanjem i nastavnika i saradnika sa drugih fakulteta u zemlji ako to zahteva izvodljivost studije a na osnovu KONKURSA za JUNIOR PROJEKTE koji će se raspisivati dva puta godišnje na Medicinskom fakultetu u Prištini sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
- Predloženi naučno – istraživački projekti mogu imati multidisciplinarni karakter.
- Vodič za pisanje projekta možete preuzeti OVDE.
- Projekti se prijavljuju preko formulara koji možete preuzeti OVDE ili u prostorijama Centra za NIR.
- Projekat uz popunjeni formular uz predlog dva recenzenta predati referentnoj Katedri.
- Pozitivan izveštaj Katedre se prosleđuje na razmatranje Nastavno naučnom Veću fakulteta. Posle dobijanja saglasnosti NNV fakulteta o odobravanju projekta i prihvatanju recenzione komisije, projekat se šalje na recenziju.
- Projekat uz recenzije napisane od strane dva kompetentna recenzenta dostaviti Centru za NIR.
- Ocenjivanje kvaliteta predloženih naučno – istraživačkih projekata i njihovo rangiranje obavlja Stručni Odbor Centra za NIR Medicinskog fakulteta u Prištini na osnovu dobijenog materijala od strane rukovodioca projekta i recenzione komisije. Stručni odbor u cilju dobijanja potpunih informacija može tražiti dodatnu dokumentaciju od strane rukovodioca projekta, mišljenje Etičkog komiteta ili dodatno stručno mišljenje kompetentnih stručnjaka iz određenih oblasti.
- Odluku o prihvatanju projekta donosi Nastavno-naučno veće Medicinskog fakulteta, a na osnovu ocene Stručnog odbora za NIR.
Projekti se rangiraju prema sledećim kriterijumima:- Naučna zasnovanost projekta (maksmalno 10 bodova)
- Potencijal za publikovanje rezultata u međunarodnim medicinskim časopisima (makismalno 10 bodova)
- Kompetentnost glavnog i ostalih istraživača (makismalno 10 bodova)
- Značaj istraživanja za razvoj kadrova potrebnih Medicinskom fakultetu (makismalno 10 bodova)
- Izvodljivost istraživanja (makismalno 10 bodova)
- Projektom neposredno upravlja rukovodilac projekta. Rukovodilac naučno – istraživačkog projekta može biti istraživač sa naučnim ili univerzitetskim nastavničkim zvanjem i naučnom afirmacijom u oblasti kojoj pripada predloženi projekat. Za tačnost navedenih podataka u prijavi projekta, kao i za realizaciju projekta je odgovoran rukovodilac projekta.
- Rukovodilac projekta je dužan da Centru za NIR podnosi jednogodišnji izveštaj o realizaciji projekta i postignutim rezultatima.
- Visinu sredstava za materijalne troškove odobrenog projekta utvrđuje Dekan Medicinskog fakulteta u skladu sa ocenom odobrenog projekta i raspoloživim finansijskim sredstvima.
- Predloženi naučno istraživački projekti se realizuju u periodu od pet godina od datuma prihvatanja projekta.
- Period realizacije projekta se može produžiti novim zahtevom ako je to u interesu realizacije projekta, a na osnovu postignutih rezultata.