Osnivač Fakulteta je Republika Srbija. U cilju poboljšanja kvaliteta i unapređenja zdravstvene zaštite stanovništva, Skupština SAP Kosova i Metohije 17. juna 1969. godine donosi Zakon o osnivanju Medicinskog fakulteta u Prištini (“Službeni list SAPK”, br. 20/69) u okviru Univerziteta u Prištini.
Prvi dan rada Fakulteta je obeležen 4. decembra iste godine, kada su održana prva predavanja u prostorijama Filozofskog fakulteta u Prištini. Fakultet je osnovan kao obrazovno-vaspitna i naučna organizacija udruženog rada koja priprema visoke stručne kadrove, organizuje i sprovodi naučna dostignuća i obavlja zdravstvenu delatnost u skladu sa visokim nacionalnim i međunarodnim standardima.
Od 7. novembra 1973. godine Medicinski fakultet proširuje svoju delatnost i u oblasti zdravstvene zaštite, pripajanjem Opšte bolnice u Prištini, i kao takav je registrovan kod Okružnog privrednog suda u Prištini, pod Fi. be. 461/74, kao organizacija udruženog rada sa ograničenom solidarnom odgovornošću i posebnog društvenog značaja.
Godine 1975. u okviru Medicinskog fakulteta otvara se i Stomatološki odsek. Medicinski fakultet u Prištini usklađivao je svoj rad i organizaciju sa zakonskim propisima Republike Srbije kojim se reguliše delatnost visokog obrazovanja, naučno-istraživački rad i zdravstvena delatnost.
Medicinski fakultet u Prištini registrovan je kao visokoškolska ustanova čiji je osnivač Republika Srbija u sastavu Univerziteta u Prištini.
Za vreme 40 godina postojanja, na Medicinskom fakultetu studiralo je preko 10.000 studenata, a trenutno studira oko 1.300 studenata.
Posle agresije NATO-a, Medicinski fakultet u Prištini podelio je sudbinu svog naroda i napustio prostor Kosova i Metohije.
Fakultet je od juna 1999. godine privremeno bio izmešten iz svog sedišta u Prištini u Kruševac. Od 01. septembra 2002. godine Medicinski fakultet u Prištini se vratio na prostor Kosova i Metohije i za privremeno sedište određena je Kosovska Mitrovica.
Na Fakultetu se organizuje i Kontinuirana medicinska edukacija koja obuhvata edukativnih seminare, kurseve i druge programe edukacije za medicinske radnike. Nastavu na seminarima kontinuirane edukacije izvode nastavnici i saradnici našeg fakulteta, ostalih Medicinskih fakulteta u zamlji, istaknuti stručnjaci zdravstvenih ustanova i viziting profesori iz inostranstva.
Medicinski fakultet u Prištini – Kosovska Mitrovica obavlja i naučno-istraživačku delatnost preko svojih Instituta i učešćem u naučno-istraživačkim projektima Ministarstva nauke Republike Srbije. Ministarstvo nauke i zaštite životne sredine je odobrilo finansiranje 14 naučnih projekata i jedan međunarodni projekat. Na ovim i drugim projektima angažovana su istraživači sa Medicinskog fakulteta u Prištini i drugih Medicinskih fakulteta Republike Srbije.
Da bi Medicinski fakultet u Prištini – Kosovska Mitrovica doprineo kvalitetnom i efikasnom obrazovanju doktora medicine, doktora stomatologije i organizatora zdravstvene nege, fakultet je uspostavio saradnju sa svim državnim fakultetima Republike Srbije i član je Zajednice fakulteta medicinskih nauka Srbije. U cilju daljeg unapređenja svih vidova i nivoa visokoškolskog obrazovanja i naučno istraživačkog rada u oblasti medicinskih nauka, fakultet ostvaruje saradnju sa medicinskim fakultetima u okruženju- Medicinskim fakultetom u Podgorici, Medicinskiom fakultetom u Banjoj Luci i Medicinskim fakultetom u Foči kao i sa fakultetima medicinskih nauka u inostranstvu.
Nastavnici i saradnici obavljaju zdravstvenu, naučno-istraživačku i edukativnu delatnost u nastavnim bazama Fakulteta, a to su: Kliničko-bolnički centar Priština sa sedištem u Gračanici, Zdravstveni centar u Kosovskoj Mitrovici, Zavod za javno zdravlje Priština u Kosovskoj Mitrovici, Dom zdravlja u Zvečanu i Vojno-medicinska akademija u Beogradu.
Medicinski fakultet u Prištini – Kosovska Mitrovica ostvaruje saradnju i sa kulturnim, sportskim i privrednim organizacijama i ustanovama koje su zainteresovane za saradnju u okviru zajedničkih projekata i pružanja usluga iz oblasti delatnosti.
Na Medicinskom fakultetu u Prištini – Kosovska Mitrovica od juna 1999. godine – izmeštanja diplomiralo je 822 studenata. Zvanje magistra nauka steklo je 85 kandidata. Zvanje doktora nauka steklo je 40 kandidata. Zdravstvenu specijalizaciju steklo je 185 kandidata.
Medicinski fakultet u Prištini – Kosovska Mitrovica dobio je odluku o akreditacije četiri studijska programa od strne Nacionalnog saveta – Akreditacione komisije Ministarstva prosvete Republike Srbije:
- Integrisane akademske studije medicine u trajanju od 6 godina, čijim se završetkom stiče 360 ESPB bodova;
- Integrisane akademske studije stomatologije u trajanju od 5 godina, čijim se završetkom stiče 300 ESPB bodova;
- Osnovne akademske studije zdravstvene nege u trajanju od 4 godine, čijim se završetkom stiče 240 ESPB bodova;
- Doktorske akademske studije u trajanju od najmanje 3 godine, čijim se završetkom stiče 180 ESPB bodova.
Fakultet je visokoškolska ustanova sa svojstvom pravnog lica u sastavu Univerziteta u Prištini koja organizuje i izvodi akademske i strukovne studijske programe, naučno istraživački i zdravstveni rad, kontinuiranu medicinsku edukaciju i izdavačku delatnost u obrazovno-naučnom polju medicinskih nauka.
Osnivač Fakulteta je Republika Srbija.
Fakultet kao visokoškolska ustanova, obavlja delatnost visokog obrazovanja, naučnoistraživačku i zdravstvenu delatnost. Visokoobrazovni studijski programi Fakulteta se obavljaju u okviru polja medicinskih nauka.
Fakultet može da samostalno ili u saradnji sa drugim visokoškolskim ustanovama obavlja studijske programe i u drugim poljima. U okviru svojih delatnosti Fakultet može da obavlja i druge poslove u skladu sa zakonskim propisima koji regulišu odgovarajuće delatnosti.Organizacijom rada Fakultet obezbeđuje se ostvarivanje delatnosti i neometano i kvalitetno ostvarivanje studijskih programa.
Sve delatnosti Fakulteta, kao i rad svih službi, podležu sistemu praćenja, obezbeđivanja, unapređenja i razvoja kvaliteta i sistemu provere kvaliteta u skladu sa Zakonom i Statutom Univerziteta.
Svi nastavnici, saradnici i studenti Fakulteta i zaposleni na Fakultetu su dužni da aktivno i u dobroj veri sarađuju pri ostvarivanju mera kojima se obezbeđuju kontrola, praćenje i unapređivanje kvaliteta nastave i rada na Fakultetu.
Nastavno-naučno veće bira Komisiju za praćenje, obezbeđivanje, unapređenje i razvoj kvaliteta, radom Komisije rukovodi prodekan koga odredi dekan.
Na Medicinskom fakultetu u Prištini – Kosovska Mitrovica izvode se studijski programi:
- Integrisane akademske studije medicine u trajanju od 6 godina, čijim se završetkom stiče 360 ESPB bodova;
- Integrisane akademske studije stomatologije u trajanju od 5 godina, čijim se završetkom stiče 300 ESPB bodova;
- Osnovne akademske studije zdravstvene nege u trajanju od 4 godine, čijim se završetkom stiče 240 ESPB bodova;
- Specijalističke strukovne studije u trajanju od najmanje godinu dana, čijim se završetkom stiče 60 ESPB bodova;
- Specijalističke akademske studije u trajanju od najmanje godinu dana, čijim se završetkom stiče 60 ESPB bodova;
- Doktorske akademske studije u trajanju od najmanje 3 godine, čijim se završetkom stiče 180 ESPB bodova;
- Zdravstvene specijalističke studije (specijalističke studije u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti).
VIZIJA
Medicinski fakultet kao deo Univerziteta u Prištini razvija naučnu misao kroz istraživanje, obrazovanje studenata opšte medicine, stomatologije i drugih studenata strukovnih studija na teritroriji Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija. Medicinski fakultet Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici svoju obrazovnu misiju i ulogu ostvaruje više od 50 godina. Medicinski fakultet je deo zajednice medicinskih fakulteta Srbije preko koje unapređuje svoju prosvetnu i zdravstvenu delatnost. Naša vizija je da ostanemo regionalni lider u istraživanju i obrazovanju iz oblasti medicinskih nauka. Prateći najviše evropske standarde visokog obrazovanja, pružajući što bolju praksu i uslove obrazovanja želimo da održimo status renomirane istitucije koja svojim studentima uliva poverenje, nastavićemo da još uspešnije obavljamo svoju važnu društvenu i edukativnu funkciju.
MISIJA
Misija Fakulteta je obrazovanje vrhunskih stručnjaka u oblasti medicine koji će saveseno i odgovrno lečiti naše građane i pružati znanje budućim studentima. Studijski programi koje izvodi naš Fakultet stalno se osavremenjuju i prilagođavaju potrebama razvijenog društva.Fakultet sarađuje sa sličnim ustanovama u zemlji i inostranstvu, kako bi omogućio razmenu ideja i doprineo unapređenju obrazovne i naučne delatnosti. Razvojem sopstvene izdavačke delatnosti fakultet obezbeđuje udžbeničku literaturu za sve studente, kroz izdavanje naučnih časopisa i čini što dostupnijom naučnu i stručnu medicinsku literaturu. Krajnji cilj svih delatnosti Fakulteta jeste stvaranje kvalitetnih stručnjaka i naučnika u oblasti medicinskih nauka koji su usvojili najviše etičke i profesionalne standarde.
R.B. | Naziv institucije | Mesto |
1. | Kliničko-bolnički cetar Priština – Gračanica | Gračanica |
2. | Kliničko-bolnički centar Kosovska Mitrovica | Kosovska Mitrovica |
3. | Klinika za psihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević” | Beograd |
4. | Zavod za javno zdravlje Priština – Kosovska Mitrovica | Kosovska Mitrovica |
GODINA | DEKAN | PRODEKANI |
1968 – 1973 | Doc. dr Osman Imami
| Doc. dr Izedin Osmani |
1973 – 1975 | Doc. dr Musa A. Hadžiu | Doc. dr Gazmend Šaćiri Doc. dr Svetomir Stožinić Doc. dr Taljat Palaska |
1975 – 1977 | Prof. dr Izedin Osmani | Doc. dr Muhedin Salihamidzić Prof. dr Velibor Moračić Doc. dr Imer Koćinaj |
1977 – 1979 | Prof. dr Gazmend Šaćiri | Doc. dr Imer Koćinaj Doc. dr Stevan Baljošević |
1979 – 1981 | Prof. dr Taljat Palaska | Prof. dr Hisen Ukmata Doc. dr Dušan Bulajić Doc. dr Skender Karahoda |
1981 – 1983 | Prof. dr Mehmet Begraca | Doc. dr Fadilj Batali Doc. dr Andrija Tomanović Doc. dr Skender Karahoda |
1983 – 1985 | Prof. dr Bozidar Čolaković | Prof. dr Nehat Kiseri Prof. dr Muharem Kutlovci Prof. dr Muharem Gasi |
1985 – 1987 | Prof. dr Muharem Gasi | Prof. dr Nehat Kiseri Doc. dr Vojislav Trajković Prof. dr Hašim Maljoku |
1987 – 1989 | Prof. dr Imer Koćinaj | Prof. dr Muharem Kutlovci Doc. dr Vojislav Trajković Prof. dr Aljuš A. Gasi |
1989 – 1990 | Prof. dr Aljuš A. Gasi | Prof. dr Andrija Tomanović Prof. dr Zef Đoni Doc. dr Dževdet Redžepagić |
1990 – 1997 | Prof. dr Tomislav Đokić | Prof. dr Milovan Knežević Prof. dr Aleksandar Kujundžić |
1997 – 1998 | Prof. dr Veselin Trajković | Prof. dr Dragica Radović Doc. dr Stojan Sekulić |
1998 – 1999 | Prof. dr Dragica Radović | Prof. dr Stojan Sekulić Prof. dr Milan Živković |
1999 – 2004 | Prof. dr Milovan Knežević | Prof. dr Vukašin Andrić Prof. dr Mirjana Mirić |
2004 – 2007 | Prof. dr Zdravko Vitošević | Prof. dr Savica Redžepagić Prof. dr Slaviša Stanišić Prof. dr Zvezdan Milanović |
2007 – 2012 | Prof. dr Nebojša Mitić | Prof. dr Radoslav Mitić Prof. dr Slaviša Sovtić Doc. dr Branko Mihailović |
2012 – | Prof. dr Rade Grbić | Prof. dr Zvezdan Milanović Prof. dr Dragica Odalović Doc. dr Ankica Mitić Doc. dr Aleksandar Ćorac |